HCM1A1105V2-2R8-R
Eaton Electronics
504-HCM1A1105V22R8-R
HCM1A1105V2-2R8-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD IND MP 2.8uH 18A 2 PADS SMT
ECAD Model:
In Stock: 331
Stock:
331 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
10.8 mm x 10 mm x 5 mm
Shielded
2.8 uH
20 %
12 A
6 mOhms
18 A
- 55 C
+ 155 C
21 MHz
Standard
10.8 mm
10 mm
5 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1AV2
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.