HCM1A1104V2-100-R
Eaton Electronics
504-HCM1A1104V2100-R
HCM1A1104V2-100-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD IND MP 10.0uH 6A molded 2 PADS SMT
ECAD Model:
In Stock: 1.456
Stock:
1.456 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
High Power Choke
10.8 mm x 10 mm x 4 mm
Shielded
10 uH
20 %
6 A
30 mOhms
6 A
- 55 C
+ 155 C
10 MHz
Standard
11.2 mm
10.3 mm
4 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1AV2
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 3,160 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM1A1104V2 Automotive Grade Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A1104V2 Automotive Grade High Current Power Inductors feature an inductance range of 0.20μH to 68μH and an SMT footprint of 11.2mm x 10.3mm with a 4mm height. These inductors use an advanced molded construction design for high current handling capabilities and low core loss. The HCM1A2213V2 series offers improved thermal dissipation characteristics, superior mechanical strength, and stability over the operating temperature range. The components are magnetically shielded for low EMI. The HCM1A1104V2 Automotive Grade High Current Power Inductors are engineered to meet automotive electronics power and thermal handling requirements. The series is AEC-Q200 Automotive Grade 1 compliant.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.