HCM0703-R47-R
Eaton Electronics
704-HCM0703-R47-R
HCM0703-R47-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.47uH 26.0A SMD HIGH CURRENT
ECAD Model:
In Stock: 3.546
Stock:
3.546 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1500)
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
High Power Choke
Shielded
470 nH
20 %
17.5 A
4.2 mOhms
26 A
Standard
7.4 mm
6.8 mm
3 mm
Iron Powder
HCM0703
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Part # Aliases: HCM0703-R47-R.
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
HCM0703 High Current Power Inductors
Eaton Electronics HCM0703 High Current Power Inductors are halogen-free, RoHS compliant SMD devices with a powder iron core. These power inductors are magnetically shielded with a low EMI and offer a high current carrying capacity, low core losses, and 0.15µH to 10.0µH inductance range. The HCM0703 inductors feature 3.2A to 52A current range and up to 1MHz frequency range. Typical applications include voltage regulator modules (VRM), multi-phase regulators, point-of-load modules, desktop / server VRMs and EVRDs, and base station equipment.