FP2-S100-R
Eaton Electronics
704-FP2-S100-R
FP2-S100-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 0.1uH 22A Flat-Pac FP2
ECAD Model:
In Stock: 6
Stock:
6 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1700)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Choke
Unshielded
100 nH
15 %
39 A
240 uOhms
22 A
- 40 C
+ 125 C
Standard
7.2 mm
6.7 mm
3 mm
Ferrite
FP2
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1700
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz