FP1005R1-R08-R
Eaton Electronics
704-FP1005R1-R08-R
FP1005R1-R08-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 85nH 90A Flat-Pac FP1005
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 950   Multiples: 950
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 950)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Unshielded
85 nH
10 %
53 A
390 mOhms
- 40 C
+ 125 C
Standard
10.2 mm
7 mm
4.95 mm
Ferrite
FP1005
Reel
Application: Power
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 950
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz