EXL1V0503-R60-R
Eaton Electronics
504-EXL1V0503-R60-R
EXL1V0503-R60-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD EXL1V MD IND 0503 0.60uH 20.0Adc 2 PAD
ECAD Model:
In Stock: 1.770
Stock:
1.770 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 1770 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Shielded
600 nH
20 %
17.7 A
4.52 mOhms
20 A
- 40 C
+ 125 C
68 MHz
Standard
6.2 mm
5.9 mm
3.1 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
EXL
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
5G Applications
EXL1V Power Inductors
Eaton Electronics EXL1V Power Inductors are magnetically shielded with low electromagnetic interference (EMI) and DC resistance (DCR) as well as high current-carrying capacity. The EXL1V Inductors feature an iron powder core material with soft saturation. The series provides a 0.18μH to 10μH inductance range and a 4.4A to 36A current range. Typical applications include PC power systems and DC/DC converters.