EXL1V0402-R68-R
Eaton Electronics
504-EXL1V0402-R68-R
EXL1V0402-R68-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD EXL1V MD IND 0402 0.68uH 10.0Adc 2 PAD
ECAD Model:
In Stock: 2.928
Stock:
2.928 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
High Power Inductor
Shielded
680 nH
20 %
12 A
8.2 mOhms
10 A
- 40 C
+ 125 C
73 MHz
Standard
4.6 mm
4.6 mm
2.1 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
EXL
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 400 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
EXL1V Power Inductors
Eaton Electronics EXL1V Power Inductors are magnetically shielded with low electromagnetic interference (EMI) and DC resistance (DCR) as well as high current-carrying capacity. The EXL1V Inductors feature an iron powder core material with soft saturation. The series provides a 0.18μH to 10μH inductance range and a 4.4A to 36A current range. Typical applications include PC power systems and DC/DC converters.