ECMT1V2023S-2R0-R
Eaton Electronics
504-ECMT1V2023S-2R0R
ECMT1V2023S-2R0-R
Mfr.:
Description:
Common Mode Chokes / Filters ECMT1V2023S-2R0-R, 2.0 mH, THT, Std Mnt
ECAD Model:
In Stock: 1.907
Stock:
1.907 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 1907 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Common Mode Chokes / Filters
RoHS:
ECMT-R
PCB Mount
Through Hole
1 Channel
2 mH
1.5 A
80 mOhms
976 kHz
- 40 C
+ 125 C
23 mm
20 mm
17.5 mm
Bulk
Common Mode Chokes
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Common Mode Chokes
Shielding: Unshielded
Factory Pack Quantity: 810
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
Common Mode Chokes
Eaton Common Mode Chokes feature a closed magnetic path that reduces conductive EMI emissions. These chokes feature robust construction, independent winding sections, and high-voltage isolation. The common mode chokes support inductance ranges from 5.5µH to 60,000µH and current ratings up to 7A, with low DCR for efficient operation. These chokes operate within the -40°C to 125°C (ECMT) and -40°C to 160°C (CMS) temperature ranges and comply with RoHS and halogen-free standards. Typical applications include industrial IoT equipment, power supplies, renewable energy systems, smart meters, medical devices, and consumer electronics.
WE-CMB Common Mode Power Line Inductors (Chokes)
Battery Management Systems
ECMT-R Common Mode Chokes
Eaton Electronics ECMT-R Through-Hole Common Mode Chokes feature a closed magnetic path that reduces conductive EMI emission. Eaton Electronics ECMT-R Common Mode Chokes offer 250VAC rated voltage, 1mH to 85mH inductance, and high impedance values. Applications include Industrial IoT equipment, motion controls, power supplies, battery backup, and renewable energy products.