DRA73-151-R
Eaton Electronics
704-DRA73-151-R
DRA73-151-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 150uH 0.632A 0.932ohms
ECAD Model:
In Stock: 874
Stock:
874 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1350)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
Power Inductor
Shielded
151.1 uH
20 %
551 mA
1.12 Ohms
598 mA
Standard
7.6 mm
7.6 mm
3.55 mm
Ferrite
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Drum
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1350
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Shielded Power Inductors
DRA Shielded Inductors
5G Applications
DRA Automotive Inductors
Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are shielded inductors featuring high power density, high efficiency, and a storage/operating temperature range of -40°C to +165°C. These inductors provide mechanical secure mounting and offer up to 56A with an inductance range from 0.28µH to 1000µH in five sizes. Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are ideal for high shock and vibration environments such as automotive under-the-hood / interior / exterior environments, as well as telematics, noise filtering, filter chokes, and converters (DC-DC, buck, boost, forward, resonant).