DRA125-2R2-R
Eaton Electronics
704-DRA125-2R2-R
DRA125-2R2-R
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.2uH 15.1A 0.0048ohms
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 600   Multiples: 600
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 600)
Similar Products
RoHS:
Power Inductor
Shielded
2.12 uH
20 %
10.6 A
5.8 mOhms
12.1 A
Standard
12.5 mm
12.5 mm
6 mm
Ferrite
Brand: Eaton Electronics
Core Type: Drum
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Unit Weight: 4,333 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Shielded Power Inductors
DRA Shielded Inductors
5G Applications
DRA Automotive Inductors
Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are shielded inductors featuring high power density, high efficiency, and a storage/operating temperature range of -40°C to +165°C. These inductors provide mechanical secure mounting and offer up to 56A with an inductance range from 0.28µH to 1000µH in five sizes. Eaton Electronics DRA Automotive Inductors are ideal for high shock and vibration environments such as automotive under-the-hood / interior / exterior environments, as well as telematics, noise filtering, filter chokes, and converters (DC-DC, buck, boost, forward, resonant).