BK1-MDP-1-25-R
Eaton Electronics
504-BK1-MDP-1-25-R
BK1-MDP-1-25-R
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses FUSE CERAMIC 1.25A 500VAC 250VDC 3AB
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 922
Stock:
922 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
MDP
Ceramic Fuses
1.25 A
Time Delay / Slow Blow
3AB (6.35 mm x 31.75 mm)
250 VAC, 500 VAC
250 VDC
1.5 kA, 2 kA, 3 kA
Holder / Clip
Clip
- 55 C
+ 125 C
Bulk
285 mOhms
Body Style: Cylindrical
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 6.35 mm
Length: 31.75 mm
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Fuses
Type: High Voltage
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ELX MDP Fuses
Eaton Electronics ELX MDP Fuses are high-voltage ceramic tube time-delay fuses. ELX MDP Fuses feature 500VAC/250VDC rated voltage and 0.25A to 30A current. The devices come in 6.3mm x 32mm (0.25" x 1.25") compact 3AB footprint package and are ideal for high-energy, high-power applications. The series offers very high interrupting ratings of up to 3kA to help protect against dangerous high available fault currents.