BK-S520-V-20-R
Eaton Electronics
504-BK-S520-V-20-R
BK-S520-V-20-R
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses 20A 420V FAST ACTING
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
S520
Ceramic Fuses
20 A
Fast Blow
5 mm x 20 mm
420 VAC
1.5 kA
Board Mount
Axial
- 55 C
+ 125 C
Bulk
5 mOhms
Body Style: Cylindrical Leaded
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 6 mm
Indicator Style: Without Indicator
Length: 21.1 mm
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Fuses
Type: Tube Fuse
Unit Weight: 1 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
S520 Fast-Acting Ceramic Tube Fuses
Eaton Electronics S520 Fast-Acting Ceramic Tube Fuses provide reliable overcurrent protection up to 20A and 420VAC for high power and higher voltage applications, respectively. Typical applications include data centers, telecom systems, and intelligent commercial buildings. The S520 fuses are available in a compact small-footprint 5mm x 20mm cartridge or axial leaded packages, providing excellent board savings. These fuses can withstand operating temperatures ranging from -55°C to +125°C, making them suitable for use in various environments. All products are lead-free, halogen-free, and RoHS compliant.