BK/S-8202-12-R
Eaton Electronics
504-BK/S-8202-12-R
BK/S-8202-12-R
Mfr.:
Description:
Fuse Holder 300V 1/4" QC 10 Pos 40 Deg. Angle
ECAD Model:
In Stock: 248
Stock:
248 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Eaton
Product Category: Fuse Holder
RoHS:
S-8000
Fuse Blocks
Chassis Mount
12 Pole
20 A
300 V
0 C
+ 130 C
Bulk
Brand: Eaton Electronics
Color: Black
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Illumination: Non-Illuminated
Product Type: Fuse Holders
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Fuses
Part # Aliases: BK-S-8202-12-R
Unit Weight: 71,214 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Fuses & Fuse Holders
S-8000 Panel Mount Fuse Blocks
Eaton Electronics S-8000 Panel Mount Fuse Blocks are available in bolt-in, snap-in, and tight cluster mounting for 6.3mm x 32mm (1/4" x 11/4") fuses. These fuse blocks feature all types of terminal configurations and clips made of bright tin-plated spring-bronze. The S-8000 fuse blocks include anti-rotational pin and flame retardant thermoplastic that meets UL 94V0.