BK/MDA-25-R
Eaton Electronics
504-BK/MDA-25-R
BK/MDA-25-R
Mfr.:
Description:
Cartridge Fuses SMALL DIM. FUSE
ECAD Model:
In Stock: 401
Stock:
401 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Bulk
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Eaton
Product Category: Cartridge Fuses
RoHS:
MDA
Ceramic Fuses
25 A
Time Delay / Slow Blow
3AB (6.3 mm x 32 mm)
250 VAC
125 VDC
1.5 kA
Holder / Clip
Clip
Bulk
3.05 mOhms
Body Style: Cylindrical
Brand: Eaton Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 6.35 mm
Indicator Style: Without Indicator
Length: 31.75 mm
Product Type: Electronic Time Delay Ferrule Fuse
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Fuses
Part # Aliases: BK-MDA-25-R
Unit Weight: 2,655 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Fuses & Fuse Holders
MDA Time-Delay Ceramic Tube Fuses
Eaton Electronics MDA Series Time-Delay Ceramic Tube Fuses are 1/4" x 1 1/4" (6.35 x 31.75mm) physical size and feature a nickel-plated brass endcap construction. The MDA Series is UL Listed and meets standard 248-14. The MDA Series Time-Delay Ceramic Tube Fuses offer a maximum rated current 40A, are available with axial leads, and are RoHS compliant.