LSSM12-32-P-V-T/R
Diptronics
113-LSSM1232PVT/R
LSSM12-32-P-V-T/R
Mfr.:
Description:
Slide Switches SLIDE SWITCH 1P2T WITH POST
ECAD Model:
In Stock: 2.071
Stock:
2.071 Can Dispatch Immediately
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 800)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Diptronics
Product Category: Slide Switches
RoHS:
Non-Illuminated
SPDT
ON - OFF
100 mA
12 VDC
SMD/SMT
Slide
Panel Mount
LSSM
Reel
Cut Tape
Actuator Length: 3.2 mm
Brand: Diptronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Life: 10000 Cycle
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: - 10 C
Mounting Angle: Right Angle
Product Type: Slide Switches
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: Switches
Travel: 2 mm
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
LSS Slide Switches
Diptronics LSS Slide Switches are available with single pole, double throw (SPDT), or double pole, double throw (DPDT) contact forms. The switches feature 0.1A, 12VDC contact rating, and 60mΩ maximum contact resistance. The series offers through-hole or SMT models. Diptronics LSS Slide Switches are ideal for remote controls, consumer electronics, and instrumentation applications.