BZX84C5V6
Diotec Semiconductor
637-BZX84C5V6
BZX84C5V6
Mfr.:
Description:
Zener Diodes Zener, SOT-23, 5.6V, 0.3W, 5%
ECAD Model:
In Stock: 168
Stock:
168
Can Dispatch Immediately
On Order:
12.000
Expected 6/19/2026
27.000
Expected 6/25/2026
Factory Lead Time:
6
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Diotec Semiconductor
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
5.6 V
SMD/SMT
SOT-23
300 mW
5 %
1 uA
40 Ohms
- 50 C
+ 150 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
MouseReel
BZX84
Brand: Diotec Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1.1 mm
Ir - Reverse Current: 1 uA
Length: 2.9 mm
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Tradename: BZX84C5V6
Voltage Temperature Coefficient: 4 %/C
Width: 1.3 mm
Zener Current: 50 mA