DM5W36A-13
Diodes Incorporated
621-DM5W36A-13
DM5W36A-13
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes Transient Voltage Suppressor
ECAD Model:
Availability
Stock:
8.250 Can Dispatch in 20 Days
Long lead time reported on this product.
Minimum: 750   Multiples: 750
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 750)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Diodes Incorporated
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
REACH - SVHC:
Unidirectional
1 Channel
36 V
SMD/SMT
58.1 V
40 V
DO-218-2
61 A
3.6 kW
- 55 C
+ 175 C
DM5W
Reel
Brand: Diodes Incorporated
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Pd - Power Dissipation: 5 W
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Automotive Grade DO-218 Load Dump TVS Series
Diodes Inc. DM5W, DM6W, and DM8W Automotive Load Dump TVS are high-temperature, automotive-compliant, load dump transient voltage suppressors (TVS) in a DO-218 package. The Diodes Inc. TVS devices are designed to protect sensitive semiconductors in electronic modules from surges, defined in ISO16750-2 circuits from load dump transients generated by the alternator when the battery (load) is disconnected. The DM5W, DM6W, and DM8W TVS devices feature a choice of reverse stand-off voltage from 10V to 36V or 43V for the DM8WxxAQ series. Additionally, the TVS devices are presented as unidirectional, with the ability to dissipate up to 3600W (DM5WxxAQ), 4600W (DM6WxxAQ), and 6600W (DM8WxxAQ) per 10/1000μs pulse transient.