BZX84C5V1-7
Diodes Incorporated
621-BZX84C5V1
BZX84C5V1-7
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 5.1V 350mW
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Diodes Incorporated
Product Category: Zener Diodes
Delivery Restrictions:
RoHS: N
5.1 V
SMD/SMT
SOT-23-3
350 mW
6 %
2 uA
60 Ohms
- 65 C
+ 150 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
BZX84C5V1
Brand: Diodes Incorporated
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1 mm
Ir - Reverse Current: 2 uA
Length: 3.05 mm
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Voltage Temperature Coefficient: - 0.75 mV/C
Width: 1.4 mm
Zener Current: 5 mA