S24SP12004PDFA
108-S24SP12004DPFA
S24SP12004PDFA
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole DC/DC Converter, +12Vout, 40W
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Delta Electronics
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
Delivery Restrictions:
RoHS:
Isolated
1 Output
40 W
24 V
9 V
36 V
12 V
3.5 A
1.5 kV
50.8 mm (2 in)
25.4 mm (1 in)
10.2 mm (0.402 in)
Medical, Industrial
S24SP
Brand: Delta Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Input Voltage: 9 V to 36 V
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 46 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Delta Electronics / Power S24SP DC/DC Converters
Delta Electronics / Power S24SP DC/DC Converters feature current, over voltage, and over temperature protection as well as remote on/off. All models have an ultra-wide 4:1 input voltage range (9V to 36V). With operating temperature of -40ºC to +85ºC, Delta Electronics S24SP is suitable for critical applications such as process control and automation, transportation, data communication and telecom equipment, test equipment, medical devices and everywhere space on the PCB is critical. An optional heatsink is available for more extreme thermal requirements.