DC500D60C
Crydom
558-DC500D60C
DC500D60C
Mfr.:
Description:
Solid State Relays - SSRs SOLID STATE RELAY 500 VDC
ECAD Model:
In Stock: 33
Stock:
33 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Sensata
Product Category: Solid State Relays - SSRs
RoHS:
Solid State Relays
Isolated
Panel Mount
60 A
1 VDC to 500 VDC
1 Form A (SPST-NO)
MOSFET
4 VDC to 32 VDC
11 mA to 14 mA
- 40 C
+ 100 C
IP20
DC500
57.3 mm
44.5 mm
30.9 mm