XAL5050-822MEC
Coilcraft
994-XAL5050-822MEC
XAL5050-822MEC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 8.2uH Shld 20% 6.1A 34.95mOhms AECQ2
ECAD Model:
In Stock: 3.165
Stock:
3.165
Can Dispatch Immediately
On Order:
16.750
Pending
Expected 5/15/2026
Expected 5/29/2026
Factory Lead Time:
40
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Choke
5.28 mm x 5.1 mm x 5.48 mm
Shielded
8.2 uH
20 %
6.1 A
34.95 mOhms
5.6 A
- 40 C
+ 125 C
18 MHz
Standard
5.48 mm
5.28 mm
5.1 mm
Composite
AEC-Q200
XAL5050
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Core Type: Molded
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 1 MHz