SLC7649S-101KLC
Coilcraft
994-SLC7649S-101KLC
SLC7649S-101KLC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 100nH Shld 10% 39A 170 uOhms
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
899
Pending
250
Expected 5/15/2026
500
Expected 6/1/2026
Factory Lead Time:
17
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
6.75 mm x 4.6 mm x 7.3 mm
Shielded
100 nH
10 %
74 A
170 uOhms
42 A
- 40 C
+ 85 C
110 MHz
Standard
7.3 mm
6.75 mm
4.6 mm
Ferrite
SLC7649
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Current
Brand: Coilcraft
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: ID
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz