SER8052-612MEC
Coilcraft
994-SER8052-612MEC
SER8052-612MEC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 6.1uH Shld 20% 7.31A 9.5mOhms
ECAD Model:
In Stock: 269
Stock:
269 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Cut Tape / MouseReel™
RoHS:
Power Inductor
8.5 mm x 5.2 mm x 8.8 mm
Shielded
6.1 uH
20 %
7.31 A
9.5 mOhms
4.58 A
- 40 C
+ 85 C
45 MHz
Standard
8.8 mm
8.5 mm
5.2 mm
MouseReel
Application: High Current
Brand: Coilcraft
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz