SER2010-601MLD
Coilcraft
994-SER2010-601MLD
SER2010-601MLD
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 600nH Shld 20% 45A 1mOhms AECQ2
ECAD Model:
In Stock: 187
Stock:
187 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 200)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
Shielded
600 nH
20 %
45 A
1 mOhms
70 A
- 40 C
+ 85 C
115 MHz
Standard
19.69 mm
19.55 mm
9.4 mm
Ferrite
AEC-Q200
SER
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Coilcraft
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Part # Aliases: SER2010-601MLB
Unit Weight: 7,600 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
High Current Inductors
Coilcraft High Current Inductors offer low DC resistance and excellent current handling. These shielded power inductors offer footprints ranging from 8.8mm x 8.5mm up to 27.94mm x 27.94mm and saturation current ratings up to 106A, making them ideal for POL, VRM, VRD, and other high-power applications. Many SER models are qualified to AEC-Q200 Grade 1 standards (-40°C to +125°C), making them suitable for automotive and other high-temperature applications.