MSS6132-183MLC
Coilcraft
994-MSS6132-183MLC
MSS6132-183MLC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 18uH Shld 20% 2.05A 118mOhms AECQ2
ECAD Model:
In Stock: 26
Stock:
26
Can Dispatch Immediately
On Order:
500
Expected 6/26/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
2424 (6060 metric)
Shielded
18 uH
20 %
2.05 A
118 mOhms
1.36 A
- 40 C
+ 85 C
24 MHz
Standard
6.1 mm
6.1 mm
3.2 mm
Ferrite
AEC-Q200
MSS6132
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Case Code - in: 2424
Case Code - mm: 6060
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz