MSS1038-223MLC
Coilcraft
994-MSS1038-223MLC
MSS1038-223MLC
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 22uH Shld 20% 2.85A 73mOhms
ECAD Model:
In Stock: 339
Stock:
339
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.500
Expected 5/22/2026
Factory Lead Time:
13
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
10 mm x 3.8 mm x 10.2 mm
Shielded
22 uH
20 %
2.85 A
73 mOhms
3.3 A
- 40 C
+ 85 C
15 MHz
Standard
10.2 mm
10 mm
3.8 mm
Ferrite
MSS1038
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz