DO1608C-103MLB
Coilcraft
994-DO1608C-103MLB
DO1608C-103MLB
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 10uH Shld 20% 1.5A 160mOhms
Lifecycle:
Restricted Availability:
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: Power Inductors - SMD
Delivery Restrictions:
RoHS:
4.45 mm x 2.92 mm x 6.6 mm
Shielded
10 uH
20 %
1.5 A
160 mOhms
1.1 A
- 40 C
+ 85 C
35 MHz
Standard
6.6 mm
4.45 mm
2.92 mm
Ferrite
DO1608C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Core Type: Drum
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 750
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz