1008CS-222XGLB
Coilcraft
994-1008CS-222XGLB
1008CS-222XGLB
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD 1008 2.2uH Unshld 2% 280mA 2.8Ohms AECQ2
Lifecycle:
Restricted Availability:
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Coilcraft
Product Category: RF Inductors - SMD
Delivery Restrictions:
RoHS:
1008 (2520 metric)
Unshielded
2.2 uH
2 %
280 mA
2.8 Ohms
- 40 C
+ 125 C
28
160 MHz
Standard
2.92 mm
2.79 mm
2.03 mm
Ceramic
AEC-Q200
1008CS
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: Coilcraft
Case Code - in: 1008
Case Code - mm: 2520
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 7.9 MHz
Part # Aliases: 1008CS-222XGLC
Unit Weight: 100 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CUT TAPE NO LONGER AVAILABLE ORDER FULL REEL PART NUMBER; E OR L TERMINATION NOT
RECOMMENDED, R TERMINATION PREFERRED.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
1008 (2520) Chip Inductors
Coilcraft 1008 (2520) Chip Inductors include high Q, high current devices with profiles as low as 0.045" and a wide range of inductance values. The 1008CS series offers a ceramic construction for the highest possible self-resonance (as high as 4100MHz). This series also has exceptionally high Q compared to non-wirewound inductors, especially at high frequencies. The 1008LS series utilizes a ferrite construction for higher current carrying capacity and provides a higher Q and lower DCR than the 1008CS/HS series. Coilcraft 1008 (2520) Chip Inductors feature silver-palladium-platinum-glass frit terminations (RoHS compliant, 260°C compatible).
RF Magnetics
Coilcraft RF Magnetics are a broad range of high-performance, surface-mount RF Magnetic components. These RF Magnetics include high-Q/tight-tolerance ceramic-core and high-inductance ferrite-core chip inductors as small as 0201 (0603) size; ultra-high Q, high current, non-magnetic air core inductors; bias/broadband inductors and chokes; broadband RF transformers; and RFID transponder coils. Coilcraft also offers fixed and tunable through-hole inductors. The components range in inductance from 500pH to 14.8mH with maximum DC currents from 30mA to 13.4A.
SM Ceramic Core Inductors
Coilcraft SM Ceramic Core Inductors are available in sizes as small as 0201 (0603) and inductance values ranging from 0.5 to 33,000nH. Coilcraft ceramic-core chip inductors offer exceptionally high SRFs, high Q and tight inductance tolerances – many as tight as 1% with just a small premium.