EKMQ500VSN103MR40W
Chemi-Con
661-EKMQ500N103MR40W
EKMQ500VSN103MR40W
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 10000uF 50 Volt
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Chemi-Con
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
10000 uF
50 VDC
30 mm (1.181 in)
40 mm (1.575 in)
10 mm (0.394 in)
General Purpose Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
4 A
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
KMQ-LU
Bulk
Brand: Chemi-Con
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.3
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz