VOF-65G-15
CUI Inc.
490-VOF-65G-15
VOF-65G-15
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount 65 W, 15 Vdc, single output, open-frame
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
21 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 50   Multiples: 50
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
65 W
90 VAC to 264 VAC
1 Output
15 VDC
4.333 A
Open Frame
3 kVAC, 4.242 kVDC
87 %
Industrial
77 mm (3.031 in)
51 mm (2.008 in)
30 mm (1.181 in)
VOF-65G
Brand: CUI Inc.
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 77 mm x 51 mm x 30 mm
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 20 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Product: Switching Supplies
Product Type: Switching Power Supplies
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
ECCN:
EAR99
VOF-65G & VOF-85G Internal AC-DC Power Supplies
CUI Inc VOF-65G and VOF-85G Internal AC-DC Power Supplies provide 65W and 85W internal power supplies with a universal 90VAC to 264VAC input voltage range. These power supplies are available in a compact size, with high power density and low no-load power consumption. The VOF-65G and VOF-85G power supplies are certified to IEC/EN/UL 62368-1 and support a wide operating temperature range of -20°C to 70°C. These power supplies include protection features like overvoltage, overtemperature, overcurrent, and short-circuit protection.