VGS-100B-48
CUI Inc.
490-VGS-100B-48
VGS-100B-48
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount 100.8W 48V 2.1A Enclosed Chassis Mnt
Lifecycle:
Obsolete
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
100.8 W
90 VAC to 264 VAC
1 Output
48 VDC
2.1 A
Enclosed
1.5 kVAC
88 %
Industrial
129 mm (5.079 in)
97.5 mm (3.839 in)
30 mm (1.181 in)
VGS-100B
Brand: CUI Inc.
Compliance: IEC/EN 60950-1, UL 60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz