SWI36-12-EW-P5
CUI Inc.
490-SWI36-12-EW-P5
SWI36-12-EW-P5
Mfr.:
Description:
Wall Mount AC Adapters ac-dc, 12 VDC, 3 A, SW, wall-plug, EUR, P5 center pos, level VI, white
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3060   Multiples: 90
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CUI Inc.
Product Category: Wall Mount AC Adapters
Included
Europe
Fixed Plugs
90 VAC to 264 VAC
1 Output
36 W
12 VDC
3 A
Industrial
Barrel Connector
Barrel Plug
1.5 m
Level VI
SWI36-E
AC Inlet Type: Fixed EU Blade
Brand: CUI Inc.
Center Pin Length: 9.5 mm
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Input Type: AC
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 40 C
Minimum Operating Temperature: - 20 C
Mounting Style: Wall Mount
Packaging: Bulk
Product Type: Wall Mount AC Adapters
Factory Pack Quantity: 90
Subcategory: AC-DC Power Supply
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
SWI36 AC/DC Power Adapters
CUI Inc SWI36 AC/DC Power Adapters are available in three fixed AC blade options: North American, European, and UK. All three versions provide up to 36W continuous power, a universal input voltage range, and overvoltage, overcurrent, and short-circuit protections. These adapters are RoHS compliant, certified to 62368-1 standards, and meet DoE VI / ErP ( Lot 7 ) / GEMS / NRCan / CEC / CoC Tier2 efficiency requirements. The SWI36-N fixed North American AC blade adapter offers UL/cUL and PSE safety approvals and <0.1W no-load power consumption. The SWI36-E fixed European AC blade device has CE safety approvals and <0.075W no-load power consumption. The SWI36-B fixed UK AC blade adapter features CE and UKCA safety approvals and <0.075W no-load power consumption. CUI Inc SWI36 AC/DC Power Adapters are offered with straight or right-angle plugs and a cord length of 1m or 1.5m.