PCN2-S12-D15-S
CUI Inc.
490-PCN2-S12-D15-S
PCN2-S12-D15-S
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 10.8-13.2Vin +/-15V +/-67mA 2W Iso SIP
ECAD Model:
In Stock: 279
Stock:
279 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
CUI Inc.
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
2 Output
2 W
12 V
10.8 V
13.2 V
15 V
67 mA
- 15 V
67 mA
1 kV
19.6 mm (0.772 in)
7.2 mm (0.283 in)
10.2 mm (0.402 in)
Industrial
PCN2-S
Brand: CUI Inc.
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: CN
Country of Origin: CN
Input Voltage: 10.8 V to 13.2 V
Maximum Operating Temperature: + 100 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: Through Hole
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 15
Subcategory: DC-DC Converters
Part # Aliases: 650-92291R
Unit Weight: 2,700 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
PCN2-S DC-DC Converters
CUI Inc PCN2-S DC-DC Converters provide up to 2W isolated output, single or dual unregulated output, and up to 86% efficiency in an industry-standard SIP package. These modules offer low ripple and noise, 1kVDC isolation voltage, and 5VDC, 12VDC, and 24VDC nominal input voltages. CUI Inc PCN2-S DC-DC Converters operate in a temperature range of -40°C to +100°C.
1W to 2W Isolated DC-DC Converters
CUI Inc 1W to 2W Isolated DC-DC Converters are unregulated and cost-effective isolated modules that offer efficiency of up to 89%. These converters are housed in compact 4-, 6-, 7-, 8-, or 10- pin packages and operate at -40°C to +105°C temperature range. CUI Inc 1W to 2W Isolated DC-DC Converters are ideal for the conversion and isolation of DC rails for industrial, telecom, security, and machine control applications.