637P16003C3T
CTS Electronic Components
774-637P16003C3T
637P16003C3T
Mfr.:
Description:
Standard Clock Oscillators 7.0mm x 5.0mm Surface Mount LVPECL Clock, 160.000000MHz, 3.3V, 500fs Max Phase Jitter, Stab 50ppm, -20 C/+70 C, Pin 1 Enable, 1k/reel
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Standard Clock Oscillators
RoHS:
Standard Oscillators
7 mm x 5 mm
160 MHz
50 PPM
3.1 V
3.4 V
LVPECL
SMD/SMT
- 20 C
+ 70 C
7 mm (0.276 in)
5 mm (0.197 in)
1.7 mm (0.067 in)
637
Reel
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Current Rating: 55 mA
Duty Cycle - Max: 55 %
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Oscillators
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LVDS and LVPEL Output Clock Oscillators
CTS LVDS and LVPEL Output Clock Oscillators offer reduced size, low phase jitter, frequency stability of ±50 ppm, and operating Voltages of +2.5VDC or +3.3VDC. The enhanced stability of the CTS LVDS and LVPEL Output Clock Oscillators means they are and ideal choice for communications applications that require tight frequency control. The 635 and 637 Series come with a footprint of 7x5mm, while the 653 Series has a footprint of only 5x3.2mm.