416F37422CAR
CTS Electronic Components
774-416F37422CAR
416F37422CAR
Mfr.:
Description:
Crystals 37.4MHz 10pF 20ppm -20C +70C
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 3000   Multiples: 3000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Crystals
RoHS:
37.4 MHz
10 pF
20 PPM
20 PPM
1.6 mm x 1.2 mm
- 20 C
+ 70 C
SMD/SMT
200 Ohms
1.6 mm
1.2 mm
416
Reel
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Crystals
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Crystals
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Model 416 Surface Mount Quartz Crystal
CTS Model 416 Surface Mount Quartz Crystals are low-cost devices used in a wide range of products such as wearable and handheld electronics, notebooks, and computer peripherals. They feature a standard 1.6x1.2mm seam weld package, fundamental crystal design, and a frequency range of 24-80Mhz with an operating temperature range of -40ºC to 85ºC.