228DMS1AYFAWAR
CTS Electronic Components
774-228DMS1AYFAWAR
228DMS1AYFAWAR
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228DMS1AYFR+A style in white color with A etching
Minimum: 1000   Multiples: 500
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 500)
Illuminated
Yellow
LED
SMD/SMT
Straight
3.5 mm
Round
220 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Gull Wing Lead
White
6.8 mm
6.2 mm
5 mm
228D
100000 Cycle
Reel
Actuator Length: 6.3 mm
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228D-MS1AYFAWAR
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.