228BDVARFJ2AB
CTS Electronic Components
774-228BDVARFJ2AB
228BDVARFJ2AB
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228BDVARF+J2 style with orange cap and B etching
Minimum: 1000   Multiples: 200
Illuminated
Red
LED
Through Hole
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
PC Pin
Orange
6 mm
6 mm
6.5 mm
228B
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 10.3 mm
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 20 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228B-DVARFJ2AB
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.