228AMVAYFCAER
CTS Electronic Components
774-228AMVAYFCAER
228AMVAYFCAER
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228AMVAYFR+C style in red color with E etching
Minimum: 1350   Multiples: 450
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 450)
Illuminated
Yellow
LED
SMD/SMT
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Gull Wing Lead
Orange
7.2 mm
6.8 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Reel
Actuator Length: 6.3 mm
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 450
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228A-MVAYFCAER
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.