228AMVARAFBWCR
CTS Electronic Components
774-228AMVARAFBWCR
228AMVARAFBWCR
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228AMVARAFR+B style in white color with C etching
Minimum: 1350   Multiples: 450
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 450)
Illuminated
Red
LED
SMD/SMT
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Gull Wing Lead
White
7.2 mm
6.8 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Reel
Actuator Length: 8.9 mm
Actuator Style: Elliptical
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 450
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm