228ADVAAAMBC
CTS Electronic Components
774-228ADVAAAMBC
228ADVAAAMBC
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228ADVAA+A style in misty black color with C etching
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Illuminated
Amber
LED
Through Hole
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
PC Pin
Misty Black
7.2 mm
6.8 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 8.85 mm
Actuator Style: Elliptical
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm
Part # Aliases: 228A-DVAAAMBC
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
228A/B/C/D/E Illuminated Tactile Switches
CTS Electronic Components 228A / 228B / 228C / 228D / 228E Illuminated Tactile Switches offer a variety of LED color options and provide surface mount gull wing terminal and standard through configurations. CTS Series 228 tact switches are compatible with IR reflow and manual soldering.