228ADS2AWFCMBB
CTS Electronic Components
774-228ADS2AWFCMBB
228ADS2AWFCMBB
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228ADS2AWF+C style in misty black color with B etching
Minimum: 1000   Multiples: 200
Illuminated
White
LED
Through Hole
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Through Hole
Misty Black
7.2 mm
7 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 6.3 mm
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm