228ADS2AWFCBBC
CTS Electronic Components
774-228ADS2AWFCBBC
228ADS2AWFCBBC
Mfr.:
Description:
Tactile Switches 228ADS2AWF+C style in bright black color with C etching
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 200
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Illuminated
White
LED
Through Hole
Round
160 gf
50 mA
12 VDC
SPST
Through Hole
Bright Black
7.2 mm
7 mm
4.5 mm
228A
100000 Cycle
Tray
Actuator Length: 6.3 mm
Actuator Style: Cylinder
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 200
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm