222AMVBBR
CTS Electronic Components
774-222AMVBBR
222AMVBBR
Mfr.:
Description:
Tactile Switches Gull Wing AF 260gf Act. Dir. Vertical
ECAD Model:
In Stock: 5.017
Stock:
5.017 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
11 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Non-Illuminated
SMD/SMT
Straight
1.7 mm
Round
OFF - (ON)
260 gf
50 mA
12 VDC
No
SPST
Gull Wing Lead
White
6.2 mm
6.2 mm
5 mm
222A
200000 Cycle
Reel
Cut Tape
Brand: CTS Electronic Components
Contact Plating: Silver
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm