222AMVAAR
CTS Electronic Components
774-222AMVAAR
222AMVAAR
Mfr.:
Description:
Tactile Switches Gull Wing AF 160gf Act. Dir. Vertical
ECAD Model:
In Stock: 6.078
Stock:
6.078
Can Dispatch Immediately
On Order:
10.000
Expected 7/24/2026
Factory Lead Time:
11
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
CTS
Product Category: Tactile Switches
RoHS:
Non-Illuminated
SMD/SMT
Straight
1 mm
Round
OFF - (ON)
160 gf
50 mA
12 VDC
No
SPST
Gull Wing Lead
Black
6.2 mm
6.2 mm
4.3 mm
222A
1000000 Cycle
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: CTS Electronic Components
Contact Plating: Silver
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product: Tactile Switches
Product Type: Tactile Switches
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Switches
Travel: 0.25 mm