11CEY25F243B
CTS Electronic Components
774-11CEY25F243B
11CEY25F243B
Mfr.:
Description:
Encoders 12mm Encoder 24 PPR 25mm Flat Shaft
ECAD Model:
In Stock: 914
Stock:
914 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
CTS
Product Category: Encoders
11CE
PCB Mount
Encoders
Incremental
24 PPR
Mechanical
24 Detent
2 Channel
PC Pin
Quadrature
6 mm
Flatted
Push/Pull Switch
5 VDC
300000 Cycle
IP40
Tray
Brand: CTS Electronic Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Product Type: Encoders
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Encoders
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
11CE & 12CE Rotary Encoders
CTS Electronic Components 11CE and 12CE Rotary Encoders offer 11mm and 12mm size packages and are available with and without a bushing. CTS 11CE and 12CE Rotary Encoders offer horizontal and vertical mount styles, selected resolutions, detent options, and a momentary push switch option. A rotational life of 30,000 cycles and a wide operating temperature range of -10°C to +70°C provide durability and reliability in many applications, including industrial, medical, and consumer products. Shaft length and trim options are also available. 12CE encoders offer backlit illuminated shafts for applications requiring illumination control in dim or dark spaces. LEDs are available in single, dual, and three-color options in a variety of colors.