SMLJ14CA-R
Bourns
652-SMLJ14CA-R
SMLJ14CA-R
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes TVS 14V 3KW BID
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 2.372
Stock:
2.372 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
Unidirectional
1 Channel
14 V
SMD/SMT
30.2 V
15.6 V
SMC (DO-214AB)
646.5 A
3 kW
- 55 C
+ 150 C
SMLJ-R
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Bourns
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: GB
Pd - Power Dissipation: 50 W
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Vf - Forward Voltage: 3.5 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
ECCN:
EAR99
SMLJ-R Transient Voltage Suppressor Diodes
Bourns SMLJ-R Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes are designed for surge and Electrostatic Discharge (ESD) protection in a compact chip package DO-214AB (SMC) size format. These TVS diodes feature a working peak reverse voltage range of 12V to 30V, a breakdown voltage of up to 36.8V, and a peak pulse power of 3000W. Typical fast response times are less than 1ps for unidirectional devices and less than 5ps for bidirectional devices, from 0V to the minimum breakdown voltage. The SMLJ-R TVS diodes are available in recyclable, ESD-safe packaging that meets the ISO 14001 low-impact energy standard. These TVS diodes comply with RoHS and conform to the JEDEC standard. The SMLJ-R TVS diodes are ideal for portable communications and computing, and video equipment.