SDR1030-102K
Bourns
652-SDR1030-102K
SDR1030-102K
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 1000uH 10% SMD 1030
ECAD Model:
In Stock: 2.000
Stock:
2.000 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
Shielded
1 mH
10 %
200 mA
4.7 Ohms
230 mA
- 40 C
+ 125 C
42
2.5 MHz
Standard
10 mm
10 mm
3 mm
Ferrite
SDR1030
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Bourns
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Bourns has implemented laser marking versus ink marking for
component identification on several Bourns Magnetics product
series. Laser marking has several advantages over ink marking
including legibility, higher heat resistance, environmental
safety, increased durability and a shorter process time.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SDR SMD Power Inductors
Bourns SDR Series SMD Power Inductors are small power inductors for input/output of DC/DC converters, and power supplies for portable communications equipment, camcorders, LCD TVs, and car radios. Bourns SDR Series SMD Power Inductors are available in the E6 or E12 series, offer low profiles of 2.5mm to 9.8mm, inductances as low as 0.68 µH, and small diameters. The SDR Series SMD Power Inductors come in case sizes from 0302 to 1307.