SDR1006-331KL
Bourns
652-SDR1006-331KL
SDR1006-331KL
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 330uH 10% SMD 1006
ECAD Model:
In Stock: 6.509
Stock:
6.509
Can Dispatch Immediately
On Order:
9.600
Expected 7/1/2026
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 800)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Bourns
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
Unshielded
330 uH
10 %
520 mA
1.15 Ohms
850 mA
- 40 C
+ 125 C
12
3.2 MHz
Standard
5.8 mm
9.8 mm
Ferrite
SDR1006
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Power
Brand: Bourns
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 796 kHz
Unit Weight: 1,161 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Bourns has implemented laser marking versus ink marking for
component identification on several Bourns Magnetics product
series. Laser marking has several advantages over ink marking
including legibility, higher heat resistance, environmental
safety, increased durability and a shorter process time.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SDR SMD Power Inductors
Bourns SDR Series SMD Power Inductors are small power inductors for input/output of DC/DC converters, and power supplies for portable communications equipment, camcorders, LCD TVs, and car radios. Bourns SDR Series SMD Power Inductors are available in the E6 or E12 series, offer low profiles of 2.5mm to 9.8mm, inductances as low as 0.68 µH, and small diameters. The SDR Series SMD Power Inductors come in case sizes from 0302 to 1307.