PWR263S-35-R250F
Bourns
652-PWR263S-35-R250F
PWR263S-35-R250F
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD .25 ohms 1% Tol 35 Watts
ECAD Model:
In Stock: 456
Stock:
456 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Bourns
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
Tube
PWR263S-35
250 mOhms
35 W
1 %
100 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
250 V
TO-263-2 (D2PAK)
TO-263-2 (D2PAK)
10.1 mm (0.398 in)
4.5 mm (0.177 in)
10.4 mm (0.409 in)
General Purpose
AEC-Q200
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 1,362 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
PWR263S Power Resistors
Bourns PWR263S Series Power Resistors are surface mount resistors in a D2PAK package designed to withstand peak temperatures of 260°C during solder reflow. The PWR263S-35 resistors from Bourns also feature low inductance, high power rating (up to 35W continuous), wide resistance range, and electrical isolation from the backplate. Bourns PWR263S Series Power Resistors are ideal for use in power supplies, motor drives, test and measurement, and rectifiers.