MF-RX020/72-0
Bourns
652-MF-RX020/72-0
MF-RX020/72-0
Mfr.:
Description:
Resettable Fuses - PPTC PTC RESETTABLE 0.2A 72V RADIAL LEADED
ECAD Model:
In Stock: 10.424
Stock:
10.424 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
4 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Bourns
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
RoHS:
MF-RX/72
PCB Mount
Radial
200 mA
72 VDC
400 mA
40 A
2.84 Ohms
- 40 C
+ 85 C
5.1 mm
Bulk
Brand: Bourns
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Diameter: 7.4 mm
Height: 12.7 mm
Length: 12.7 mm
Pd - Power Dissipation: 400 mW
Product Type: Resettable Fuses - PPTC
Factory Pack Quantity: 3500
Subcategory: PPTC Resettable Fuses
Tradename: Multifuse
Type: PTC Resettable Fuses
Width: 3.1 mm